دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی های درمانی چشم » آب مروارید چشم چیست و چگونه درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

آب مروارید چشم چیست و چگونه درمان می شود؟

چنانچه شما هم بیش از 60 سال سن دارید و درگیر اختلال در عملکرد بینایی تان شده اید به معنا که گهگاهی محوی و تاری دید را تجربه کرده اید، بهتر است بدانید در ابتلا به بیماری آب مروارید عدسی چشم به رنگ روشن و شفافی و یا ابری و کدر تبدیل می شود. پس با مراجعه به یک متخصص و جراح چشم در شهر محل زندگی تان می توانید این مشکل را به راحتی درمان کنید. یکی از بهترین روش های درمان آن اقدام به جراحی چشم است که در ادامه این مقاله سعی داریم که بسیاری از موضوعاتی که در زمینه آب مروارید وجود دارد و موجب ابهام و پرسش گری افراد می شود را در اختیار شما قرار دهیم.

با ما همراه باشید تا شما را با انواع علائم و نشانه های آب مروارید چشم آشنا کنیم و در آخر در زمینه روش درمانی این عارضه مطالبی را ارائه کنیم.

 

آب مروارید چیست؟

آب مروارید چشم به وضعیتی گفته می شود که در طی آن عدسی چشم ها کدر و تیره می گردد. نام دیگر آب مروارید کاتاراکت است.

عدسی چشم در وسط چشم انسان قرار دارد و مهم ترین کاری که این بخش به عهده دارد این است که نور را روی شبکیه متمرکز کند تا دید بهتری اتفاق بیفتد. هر چقدر که عدسیه شفاف تر باشد تصاویر واضح تر می شوند اما در صورتی که کدر شود تصاویر نیز شفافیت سابق را ندارند و با مشکل بینانی مواجه می شوند.

در مواردی که این عدسی تیره و کدر مانند شود اصطلاحاً گفته می شود فرد آب مروارید گرفته است. در این وضعیت میزان شفافیت عدسی چشم ها کاسته می شود.

انواع آب مروارید

انواع آب مروارید شامل موارد زیر می باشد:

 1. آب مروارید هسته ای

عارضه ای است که در مرکزیت عدسی چشم ها ایجاد می شود و این نوع از کاتاراکت از عوارض افزایش سن به شمار می آیند.

 1. آب مروارید زیر کپسولی

این بیماری از ناحیه پشت عدسی چشمی رخ می دهد. لازم به ذکر است: با توجه به تحقیقات انجام شده، آمار ها حاکی از آن است که اکثر کسانی که به این عاضره دچار شده اند مبتلا به دیابت بوده اند یا از دارو های استروئیدی استفاده نموده اند.

 1. آب مروارید قشری

نشانه اصلی بروز چنین نوعی از این عارضه ایجاد لکه های تیر و سفید و به شکل مثلثی است که به دور عدسی چشم ها کشیده می شود همانند پره چرخ تا مرکز عدسی ادامه دارد. آب مروارید قشری بخشی از عدسی را درگیر کرده است که عمدتا اطراف هسته ی مرکزی عدسی را در بر می گیرد.

علائم آب مروارید کدام اند؟

در ابتدا بهتر است بدانید که آب مروارید در همان ابتدا بسیار کوچک و جزئی بوده است و چنان تاثیری بر روی بینایی چشم ها ندارد و در حالی که بیمار متوجه کاهش دید می شود به طوری که انگار یک عینک کدر بر روی چشم ها وجود دارد. این بیماری می تواند نور خوشید را برای شما چند برابر درخشان تر کند و از طرفی دیگر درخشندگی و جذابیت رنگ ها را به خوبی احساس نمی کنید.

مهم ترین نشانه ها و عارضه هایی که در پی آب مروارید ایجاد می شود موارد زیر هستند:

 • تاری دید
 • در اغلب موارد بینایی محو می شود
 • ایجاد حساسیت با شدت زیاد نسبت به نور و روشنایی
 • کم رنگ شدن رنگ ها
 • در مواردی حتی رنگ ها به طور کلی محو می شود
 • کورسویی چشم ها در شب
 • دوبینی : در مواردی که آب مروارید شدید باشد حتی چند بینی ایجاد می شود.
فرق چشم سالم با آب مرواریدی

چشم مبتلا به آب مروارید و چشم سالم، تفاوت را احساس کنید

علت  بروز آب مروارید چیست؟

ساختار عدسی چشم ها از آب و پروتئین ساخته شده است. در اثر افزایش سن و نیز تحلیل رفتن اجزای مختلف چشم ها پروتئینی که در بخش عدسی چشم وجود دارد نظم خود را از دست می دهد. زمانی که در بین پروتئین های عدسی از هم گسیختگی ایجاد شود لکه هایی در آن ایجاد می شود و موجب تیرگی عدسی چشم می شود.

به مرور زمان این تیرگی افزایش پیدا می کند تا جایی که منجر به بروز آب مروارید در فرد می شود.

عوامل دیگری در بروز چنین عارضه ای ممکن است دخیل باشند و یا شانس ابتلا به آن را افزایش دهند که عبارت اند از:

 • افزایش میزان قند خون یا همان ابتلا به دیابت
 • پر فشاری خون
 • اضافه وزن بیش از حد
 • استعمال دخانیات و سایر مواد مخدر دودی هم چنین مصرف بیش از حد مشروبات الکلی
 • نزدیک بینی شدید
 • در دراز مدت مصرف دارو های کورتیکواستروئیدی یا قرص استاتین به منظور کنترل میزان کلسترول خون
 • سابقه التهاب یا آسیب دیدگی و جراحی های مرتبط با درمان انواع بیماری های چشم
 • عوامل ژنتیکی و وراثت، به عنوان مثال: چنین عارضه ای در اطرافیان درجه 1 خانواده تان ایجاد شده است؟
 • هورمون تراپی برای درمان برخی از بیماری ها

تشخیص آب مروارید چشم

معاینات و بررسی های تخصصی و دقیق از سوی متخصص چشم پزشک از مهم ترین اقدامات تشخیصی است. شما می توانید با مراجعه به یک متخصص چشم پزشک خوب روند تشخیص را با کیفیت و دقت بالایی انجام دهید.

در فرایند تشخیص تمامی مشکلاتی که در بخش چشم ها وجود دارد انواع دستگاه های چشم پزشکی به متخصص کمک می کند تا ذره ای بی دقتی در تشخیص ایجاد نگردد.

درمان آب مروارید چشم چگونه است؟

برای درمان آب مروارید در ابتدا از عینک هایی با عدسی های بزرگ استفاده می کنند که در اغلب موارد چشم بهبود پیدا می کند.

اما در صورتی که این روش پاسخ درمانی در پی نداشت جراحی فیکو یا جراحی آب مروارید چشم انجام می شود. نحوه عمل آب مروارید چشم، جراحی عدسی چشم خارج می شود و یک عدسی مصنوعی جایگزین آن می گردد.

جراحی درمانی آب مروارید چشم

تفاوت قبل وب عد از عمل جراحی آب مروارید چشم

عمل آب مروارید چقدر طول می کشد؟

جراحی آب مروارید یک عمل نبستاٌ سریع به شمار می رود و مراحل این جراحی به سرعت طی می شود و در نهایت مدت زمان کمتری صرف خواهد شد.

اقدامات قبل از انجام جراحی آب مروارید

چنانچه تشخیص چشم پزشک تان بر آن بود که باید از عمل جراحی برای درمان کمک بگیرید باید مواردی را جهت کسب امادگی های لازم قبل از عمل در نظر داشته باشید این گونه می توانید شانس موفقیت آمیز بودن عمل تان را چند برابر کنید و یا حتی هر گونه ترس و اضطراب مرتبط با اتاق عمل را از خودتان دور کنید.

در این موارد کار های بسیار سخت و پیچیده ای نهفته نیست و صرفا با رعایت چند نکته می توان خود را برای انجام چنین جراحی آماده کرد که به شرح زیر می باشد:

 • قبل از هر گونه اقدامی از بهترین متخصص و جراح چشم کمک بگیرید تا با تخصص و مهارت بالای خود تشخیصی صحیح و به تبع آن راهکار های درمانی مناسبی در اختیارتان قرار دهد تا به نتیجه ای مطلوب دست یابید این گونه دیگر نیاز به نگرانی از بابت بروز خسارات و عوارض جانبی ندارید. به هر روی چشم یکی از عضو های مهم و موثر در جذابیت و زیبایی افراد به حساب می آید که اگر در اثر بی دقتی صدمه ای به آن وارد شود نه تنها سلامتی تان بلکه زیبایی تان نیز آسیب می بیند.
 • اگر به بیماری مبتلا هستید و در روند درمان خود از نسخه ی خاصی پیروی می کنید حتما پرونده پزشکی خود را در اختیار جراح قرار دهید تا با توجه به آن ها تدابیر لازمه اندیشیده شود.
 • برای انجام یکسری آزمایشات روتین قبل از ورود به اتاق عمل باید صبح به صورت ناشتا به محل جراحی بروید بدین معنا که از 8-12 ساعت قبل چیزی میل نکنید.
 • بر اساس تشخیص و صلاحدید پزشک ممکن است برای برخی از افراد نوعی از قطره چشم تجویز شود که قبل از عمل باید به چشم تان وارد کنید تا روند جراحی به درستی پیش برود.
 • با توجه به این که این نوع عمل مستقیما به چشم مربوط می شود و بینایی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد، بعد از عمل نمی تواند به تنهایی به امور خود رسیدگی کند و نیاز مند فردی است به عنوان همراه که در حامی عاطفی و فیزیکی وی باشد.

چه مراقبت های بعد از عمل ضروری است؟

هنگامی که این عمل جراحی به پایان رسید فرد از اتاق عمل به مرحله ریکاوری وارد می شود و سپس پس از گذراندن مدت زمان ریکاوری با چشمان بانداژ شده راهی منزل می شود در این مدت باید بیش از پیش از چشم هایش مواظبت کنند تا دچار عفونت چشم نشوند و هم چنین بیمار باید تمامی موارد توصیه شده از سوی پزشک را به خوبی رعایت کند. حتی قطره ای آب داخل چشم نرود. علا.وه بر آن دارو های و قطره های که پس از عمل تجویز می شود را به صورت منظم و با دقت مصرف کنند.

در طول دوران نقاهت که یکی از مهم ترین مراحل هر نوع عمل جراحی محسوب می شود افراد باید سعی کنند به استراحت بپردازند و تا جایی که می توانند از انجام هر گونه فعالیت های سنگین و نیمه سنگین اجتناب کنند چرا که در غیر این صورت عوارض قابل توجهی گریبان گیرشان می شود.

البته پس از اتمام جراحی که معمولاٌ یک روز یا یک هفته پس از جراحی است، بیمار باید مجدداٌ به پزشک خود مراجعه کند تا روند چکاپ و بررسی به اتمام برسد و این گونه می توانید به بهبودی دست یابید.

آیا جراحی آب مروارید عوارضی هم در پی دارد؟

با توجه به تجربیات افرادی که از این نوع عمل جراحی بهره مند شده اند تا کنون عوارض جدی و خطرناکی رویت نشده است و تمامی مواردی که مشاهده شده است به ندرت ایجاد شده و به صورت موقتی بوده در چینن شرایط اگر هر یک از موارد مذکور را تجربه کردید بهتر است در همان لحظه به یک متخصص و جراح چشم حاذق مراجعه کرده تا جلوی بروز هر گونه عارضه شدید تری گرفته شود.

 • کاهش دید شدید
 • احساس درد شدید پس از اتمام دوران نقاهت
 • تورم در ناحیه جشم و اطراف آن
 • بروز ترشحات چشمی
 • قرمزی
 • اختلال در بینایی با تغییر در میدان دید

پیشگیری بهتر از درمان است

در همان ابتدا امر شاید جمله ای پر حاشیه و تکراری به نظر برسد اما با دقت در معنا و مفهوم آن به اهمیت جلوگیری از بروز عارضه در می یابید.

البته که هم چنان بر اثر اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به آب مروارید بحث های وجود دراد اما بر اساس آخرین پژوهش های انجام شده محققین به این نتیجه رسیده اند که موارد ذیل می تواند تاثیر به سزایی در کاهش ابتلا به این بیمار بر جای بگذارد.

 • داشتن برنامه غذایی مناسب که یکی از آیتم های اصلی یک زندگی سالم است به طوری که با مصرف غذا های حاوی پروتیئن و انواع ویتامین ها خطر ابتلا به انواع بیماری های از جمله: آب مروارید را نیز کاهش دهید.
 • استفاده از عینک به عنوان ابزاری برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه های مضر نورخورشید در فضاهای باز، خود به عنوان عامل اصلی پیشگیری از بروز بیماری های چشم است.

هزینه جراحی آب مروارید چشم چقدر است؟

این جراحی از جمله جراحی هایی است که در ابتدا باید تحت معاینات دقیق پزشکی قرار بگیرید سپس بسته به میزان مشکلاتی که در ناحیه چشم ها تجربه می کنید  نیز بسته به شدت آب مروارید میزان هزینه های درمانی و جراحی برآورد می شود.

البته مساله منطقه جغرافیایی کلینیک یا مطبی که به آن مراجعه کرده اید و نیز میزان تخصصی و مهارت پزشک نیز در قیمت عمل آب مروارید چشم بی تاثیر نخواهد بود.

بنابراین نمی توان هزینه ای ثابت را برای آن تعیین کرد زیرا که شرایط هر کس با دیگری متفاوت است و ممکن است که میزان هزینه های جراحی برای شما با دیگران تفاوت اساسی داشته باشد.

خاتمه

در پایان این توصیه را داریم در صورتی که علائم و نشانه ای از این عارضه را تجربه می کنید در اولین فرصت به یکی از بهترین چشم پزشکان در کشور مراجعه کرده و معاینات لازم را انجام دهید. به علاوه این که حتماً نسبت به والدین خود توجه داشته باشید زیرا که این عارضه در سنین بالاتر از 65 سال درصد شیوع بیشتری دارد و ممکن است که با پیشروی این بیماری دیگر نتوان اقدامی جدی در جهت درمان آن انجام داد. بنابراین تشخیص به هنگام می تواند از بروز بسیاری از عارضه های خطرناک جلوگیری کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *