دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی های درمانی چشم » راهنمای راهنمای انتخاب لنز طبی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

راهنمای راهنمای انتخاب لنز طبی

اگر عینکی هستید و از استفاده مداوم از عینک خسته شده‌اید، بهتر است بدانید که لنز جایگزین مناسبی است. لنزها همچنین مناسب زمانی هستند که نباید عینک به صورت داشته باشید. پس با انتخاب لنز طبی می‌توانید برای همیشه از عینک زدن راحت شوید.

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که باید از لنز استفاده کنید، امکان دارد در ابتدا فکر کنید که  استفاده از لنز  کمی استرس و دلهره دارد. وجود جسم خارجی در فضایی مانند چشم که بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، نیاز به اطمینان خاطر دارد. اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد. استفاده از لنزهای تماسی طبی، ایمن و آسان است. با شناخت انواع آن و طبق نظر پزشک می‌توانید مناسب‌ترین نوع لنز را انتخاب کنید. در این مطلب قصد داریم تا به نکاتی که در هنگام انتخاب لنز باید رعایت کنید، بپردازیم.

نکاتی برای انتخاب لنز طبی

انتخاب لنز طبی به عنوان جایگزین عینک

فاکتورهایی برای انتخاب لنز وجود دارد که در کنار دستور پزشک باید به آنها آگاه باشید. این فاکتورها در انتخاب لنز موثر هستند. با در کنار هم قرار دادن آنها به انتخاب مناسبی دست پیدا می‌کنید.

مدت زمان استفاده از لنز

سبک زندگی تاثیر مستقیمی بر این فاکتور دارد. لنز‌های مختلف در مدت زمان متفاوت قابل استفاده است. پس در نظر گرفتن شیوه استفاده تاثیر مستقیمی بر انتخاب دارد.

استفاده برای مدت طولانی

بعضی از لنزها برای مدت طولانی قابل استفاده هستند. هرچند این مدت طولانی هم محدودیت دارد. از مدت شش روز تا یک ماه، طبق نظر پزشک و تا زمانی که لنز فرسوده نشده باشد، قابل استفاده است.

استفاده برای یک روز

لنزهای یک روزه، لنزهایی هستند که فرد فقط یکبار از آنها استفاده می‌کند و نمی‌خواهد برای تمیز کردن لنز وقت اختصاص دهد. در پایان روز لنز را به سطل زباله می‌اندازد و فردا لنز جدیدی برمی‌دارد.

قابل استفاده در طول شب

در مجموع بهتر است هنگام خواب از لنز استفاده نکنید. با این حال لنزهایی وجود دارند که در کل روز و حتی طی شب قابل استفاده هستند. این لنزها اجازه رسیدن اکسیژن به چشم را می‌دهند. البته پزشک‌ها استفاده از این نوع لنز را توصیه نمی‌کنند.

نرم یا سفت بودن لنز

استفاده از لنز طبی

لنزهای طبی در دو نوع سفت و نرم تولید می‌شوند. برای اینکه بدانید انتخاب لنز طبی مناسبی داشتید یا خیر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اما باید بدانید تفاوت این دو لنز چیست؟

لنز نرم نسبت به لنز سفت بیشتر کاربرد دارد. استفاده از این نوع لنز به خصوص برای کسانی که به تازگی از آن استفاده می‌کنند، آسان‌تر است. وجود هیدروژل و سیلیکون هیدروژل باعث انعطاف‌پذیری بهتر می‌شود. همچنین میزان گردش جریان هوا در چشم بیشتر خواهد بود.

در مقابل لنزهای سفت ماندگاری بیشتری دارند و ارزان‌تر هستند. استفاده از این لنزها نسبه به لنزهای نرم سخت‌تر است. راه مقابله با این سختی استفاده مداوم از این لنز است.

در نظر گرفتن شرایط خاص

بیماری‌های چشمی تاثیر زیادی در نحوه انتخاب لنز طبی دارند. خشکی چشم و آلرژی از انواع بیماری‌هایی هستند که استفاده مداوم از لنز را برای بیمار دشوار می‌کنند. توصیه می‌شود در این هنگام از لنزهای یک روزه استفاده کنید. البته مشورت با پزشک اصل اساسی است.

شناخت انواع لنز

همانطور که عینک چند کانونی برای کسانی که همزمان مشکل دور بینی و نزدیک بینی دارند وجود دارد، لنزها نیز در انواع مختلف عرضه می‌شوند. لنزهای چند کانونی علاوه بر نوع دو کانونی، نوع سه کانونی هم دارند و در دو نوع نرم و سفت ارائه می‌شوند.

مشکل آستیگماتیسم نیز با لنز قابل حل است. لنزهایی وجود دارند که علاوه بر دوربینی و نزدیک‌بینی مشکل آستیگماتیسم را حل می‌کنند. لنزهایی با نفوذپذیری گاز و توریک مناسب این مشکل هستند.

لنز با رنگ‌های مختلف

لنزهای طبی رنگی

لنزهای طبی از لحاظ رنگ انواع مختلفی دارند. برخی از افراد در هنگام استفاده از لنزهای بی رنگ مداوم آنها را گم می‌کنند. لنزهای رنگی این مشکل را حل می‌کنند. انتخاب لنز طبی رنگی، جلوه جدیدی به چشم می‌دهد.

مقایسه هزینه لنز طبی

قیمت لنزها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند متفاوت است. این ویژگی‌ها شامل نوع لنز، برند لنز، مدت زمانی که قابل استفاده هستند و رنگ آنها است. قبل از خرید با در نظر گرفتن نیاز خود انواع لنزی که می‌توانید انتخاب کنید را در نظر بگیرید، سپس با توجه به بودجه از میان آنها انتخاب کنید.

لنزها را به اشتراک نگذارید

شاید وسوسه شوید که قبل از انتخاب لنز طبی و خرید آن، برای اطمینان پیدا کردن از اینکه آیا لنزی مناسب شما هست یا خیر، از لنز شخصی دیگری استفاده کنید. اما لنز مانند عینک نیست و با قسمت داخلی پشم درتماس است. باکتری‌ها و ذرات معلق از چشم دیگری به چشم شما انتقال پیدا می‌کند و این راه مستقیمی برای ورود عفونت به چشم است.

مشورت با پزشک

مشورت با پزشک برای انتخاب لنز طبی

همانطور که بارها گفتیم، مشورت با پزشک مهم‌ترین اصل در خرید لنز است. اگرچه لنزهایی وجود دارند که فقط برای زیبایی استفاده می‌شود اما بهتر است همان‌ها را هم با دستور پزشک خریداری کنید؛ چرا که چشم عضو حساسی از بدن است و نباید با استفاده از وسایل غیربهداشتی و غیراستاندارد سلامت آن به خطر بیفتد. عفونت‌هایی که با استفاده از لنزهای غیراستاندارد به چشم انتقال پیدا می‌کند، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به چشم وارد می‌کند.

سخن پایانی

انتخاب لنز و در ابتدا اینکه آیا اصلا از لنز استفاده کنید یا به زندگی با عینک ادامه دهید، انتخاب بسیار مهمی است. برندهای مختلف لنزهای مختلفی تولید می‌کنند که همین باعث می‌شود دست شما برای انتخاب باز باشد.

پزشک با در نظر گرفتن شرایط شما، نسخه مناسبی برای چشم می‌نویسد و این نگرانی شما را بابت انتخاب لنز طبی کم خواهد کرد. اگر قصد تغییر شرایط دارید و تردید دارید، توصیه می‌کنیم پزشک مناسبی برای این تغییر انتخاب کنید.

برچسب ها: انتخاب لنز
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *