مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تنبلی چشم

چشم یکی از ارگان های بسیار مهم و ضروری می باشد. مشکلات متعددی ممکن است برای چشم ها ایجاد شود که می توان به تنبلی چشم، انحراف چشم، نابینایی، ضعیف شدن چشم ها، تاری دید، دوبینی و … اشاره کرد که هر کدام دلایل منحصر به فرد و همچنین مختلفی دارند. انحراف چشم می تواند مادرزادی باشد، همچنین ممکن است بر اثر مشکلات و عوامل محیطی بروز کند. در اینجا قصد داریم به بررسی تنبلی چشم بپردازیم و همچنین علائم آن، روش های درمان آن و … را بیان کنیم.

تنبلی چشم چیست ؟

تنبلی چشم یکی از مشکلات و یا بیماری هایی می باشد که چشم ها را تحت شعاع قرار می دهد. در حقیقت تنبلی چشم هنگامی بروز می کند که عملکرد چشم دچار اختلال می شود. این نوع بیماری دلایل مختلفی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد. تنبلی چشم به صورت کامل قابل درمان است، اما اگر این بیماری چشم دیر تشخیص داده شود ممکن است باعث صدمه به بینایی شود و حتی نابینایی فرد را به دنبال خواهد داشت. این بیماری و یا مشکل اغلب یکی از چشم ها را درگیر می کند اما در موارد نادر ممکن است هر دو چشم به تنبلی چشم مبتلا شوند.

تنبلی چشم

در مورد سکته چشم، علائم و نشانه ها، دلایل و روش های درمان آن بیشتر بدانید.

دلایل بروز تنبلی چشم

همان طور که گفته شد تنبلی چشم دلایل مختلف و منحصر به فردی دارد که می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد. به عنوان مثال :

 1. انحراف چشم : یکی از دلایل بروز تنبلی چشم، انحراف چشم خواهد بود. انحراف چشم و یا استرابیسم در حقیقت دلایل مختلفی دارد که می توان به عوامل وراثتی اشاره کرد. انحراف چشم ها باعث دوبینی افراد می شود، در نتیجه افراد مبتلا به انحراف چشم برای دیدن بهتر اجسام، چشمی را مورد استفاده قرار می دهند که دید بهتری دارند، در نتیجه با این بیماری چشم مواجه می شوند.
 2. عیب های انکساری : یکی دیگر از دلایل بروز تنبلی چشم، عیوب انکساری می باشد. به عیب های چشم که با استفاده از عینک قابل درمان می باشند، عیوب انکساری گفته می شود. در حقیقت دوربینی، نزدیک بینی و … نمونه هایی از عیوب انکساری می باشند که با تجویز عینک و استفاده از آن قابل درمان می باشند. فرد مبتلا به بیماری های نامبرده به دلیل کم کاری چشم باعث تنبلی آن می شود.
 3. عواملی که مسیر بینایی را مسدود می کنند : از عوامل مسدود کننده مسیر بینایی می توان به آب مروارید، افتادگی پلک و … اشاره کرد. این عوامل نیز باعث تنبل شدن چشم دارای عارضه خواهد شد.

علائم تنبلی چشم 

تنبلی چشم علائم مختلفی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. عدم هماهنگی چشم ها با هم از نظر ظاهر یکی از علائم ابتلا به تنبلی چشم می باشد. به عبارت دیگر این عارضه چشم باعث می شود تا شکل ظاهری چشم ها با هم تناسب نداشته باشد.
 2. انحراف چشم ها به طرفین از دیگر علائم تنبلی چشم خواهد بود.
 3. عدم کارکرد هماهنگ چشم ها با یکدیگر از دیگر دلایل بروز انحراف چشم خواهد بود. در حقیقت چشم ها به صورت هماهنگ به فعالیت خود ادامه نمی دهند.
 4. دوبینی یکی دیگر از علائم بروز این مشکل می باشد.
 5. در موارد نادر کج شدن سر از دیگر علائم بروز تنبلی چشم خواهد بود.
 6. افراد مبتلا به تنبلی چشم برای دید بهتر اجسام گاهی اقدام به بستن یکی از چشم ها می کنند، در نتیجه بستن یکی از چشم ها از علائم تنبلی چشم محسوب می شود.

پیشگیری

برای درمان تنبلی چشم باید به سه نکته توجه کرد، سپس برای درمان و یا پیشگیری اقدام کرد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اولین نکته ای که قبل از پیشگیری و درمان باید به آن توجه شود، سن ابتلا به آن می باشد. در حقیقت باید به سن فرد مبتلا به تنبلی چشم توجه شود و متناسب با آن برای درمان اقدام شود.
 2. دومین نکته در درمان تنبلی چشم، مدت زمان آن می باشد. به عبارت دیگر مدت زمانی که از ابتلا به تنبلی چشم گذشته است را باید مد نظر قرار دارد.
 3. در کودکان باید زمان شروع و یا زمان ابتلا به تنبلی چشم مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

بعد از این که موارد ذکر شده به خوبی مورد بررسی قرار گرفت باید با توجه به دستور پزشک برای درمان آن اقدام کرد.

در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید با شماره تلفن های  01732369060  و 09102007297 تماس حاصل نمایید و وقت مشاوره با دکتر سید مهدی نبی پور اشرفی جراح و متخصص چشم تنظیم نمایید.

درمان تنبلی چشم

از روش های درمان تنبلی چشم می توان به بستن چشم سالم، استفاده از عینک، انجام ورزش های موثر در درمان بیماری چشم، عمل جراحی و … اشاره کرد. به عبارت دیگر :

بستن چشم :

یکی از راه های درمان تنبلی چشم، بستن چشم سالم می باشد. با بستن چشم سالم، چشم تنبل به کار وادار می شود در نتیجه بعد از مدتی چشم تنبل با کارکرد بهتر به فعالیت خود ادامه می دهد. برای بستن چشم سالم به ویژه در کودکان راه حل های مختلفی وجود دارد که می توان به استفاده از چشم بند های جذاب و عروسکی اشاره کرد. همچنین انجام بازی هایی که نیاز به بستن یک چشم دارد مانند بازی دزدان دریایی و … نیز باعث ترغیب کودک می شود.

استفاده از عینک :

یکی دیگر از روش های درمان تنبلی چشم، استفاده از عینک می باشد. استفاده از عینک اغلب با توجه به عیب های انکساری تجویز می شود و تشخیص آن توسط پزشک متخصص صورت می گیرد.

انجام تمرینات چشمی :

انجام دادن تمرینات چشمی یکی دیگر از روش های درمان و پیشگیری از تنبلی چشم می باشد که مانع از تنبلی چشم و همچنین کارکرد بهتر چشم می شود. از تمرینات چشمی می توان به نقاشی کشیدن، انجام بازی های کامپیوتری، انجام بازی خط و نقطه، انجام بازی بسکتبال و همچنین بازی پرتاب توپ به هدف، کتاب خواندن و … اشاره کرد.

عمل جراحی :

عمل جراحی آخرین راه درمان از تنبلی چشم می باشد. به عبارت دیگر اگر روش های دیگر در درمان تنبلی چشم جوابگو نباشد از عمل جراحی استفاده می شود. عمل جراحی چشم هنگامی انجام می شود که تنبلی چشم بر اثر عوامل وراثتی ایجاد شده باشد، همچنین نوعی بیماری مادرزادی باشد.

برای درمان تنبلی چشم به خصوص روش جراحی باید قبل از آغاز درمان در جستجوی بهترین جراح چشم باشید. به ویژگی های و تجربه و مهارت متخصص چشم حتما توجه داشته باشید زیرا در نتیجه درمان تاثیر بسیار زیادی دارد.

در این مقاله در خصوص تنبلی چشم، علائم، دلایل و روش های پیشگیری و درمان آن مطالبی را بیان نمودیم. اگر سوالی در زمینه این بیماری چشم دارید می توانید با دکتر سید مهدی نبی پور اشرفی جراح و متخصص چشم مطرح کنید و پاسخ خود را در سریعترین زمان ممکن دریافت نمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  مقالات مرتبط
  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۰ دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *