دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی های درمانی چشم » بیماری قوز قرنیه را بشناسید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بیماری قوز قرنیه را بشناسید

قوز قرنیه یا کراتوکونوس یکی از بیماری های مربوط به قرنیه چشم است. بیماری قوز قرنیه معمولا در دهه سوم بین سنین 10 تا 30 سالگی اتفاق می افتد. این بیماری به این صورت است که قرنیه حالت کروی دارد و بر اثر این بیماری به حالت مخروطی تبدیل می شود. این بیماری ممکن است یکی از چشم ها را درگیر کند ولی در اکثر موارد در صورت ابتلا، هر دو چشم درگیر بیماری قوز قرنیه می شوند.

در این مقاله سعی می کنیم همه چیز در مورد قوز قرنیه یا کراتوکونوس را شرح دهیم.

قوز قرنیه چیست

در مورد قوز قرنیه بیشتر بدانید

بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس چیست؟

بیماری قوز قرنیه که یک بیماری غیرالتهابی می تواند بر روی هر دو چشم اثر گذارد. در صورتی که فیبرهای پروتئینی به نام کلاژن در چشم تضعیف شوند باعث می شود ساختار قرنیه ضعیف گردد. در برخی افراد قوز قرنیه به سرعت رشد می کند و در برخی روند پیشرفت به صورت ثابت باقی می ماند.

به صورت طبیعی قرنیه حالت کروی شکل دارد. در بیماری قوز قرنیه، حالت برآمده و مخروطی شکل پیدا می شود. بیماری کراتوکونوس باعث نازک شدن قرنیه و تغییر شکل آن می شود. تغییر شکل قرنیه باعث شکست نور هنگام ورود به چشم و کاهش وضوح بینایی فرد می شود.

بر اثر این بیماری فرد دچار تاری دید و مشاهده تصاویر به صورت کج و معوج می شود و باعث ایجاد اختلال در خواندن، نوشتن و رانندگی فرد می شود. در بیشتر موارد ابتلا به این بیماری دیده شده است که قور قرنیه یک بیماری ارثی است و اگر فرزند دارید سعی کنید از سن 10 سالگی به صورت مرتب معاینات چشم او را آغاز کنید.

هیچ راهی برای پیش بینی پیشرفت بیماری قوز قرنیه وجود ندارد. ممکن است سرعت پیشرفت زیادی داشته باشد و یا ممکن است خیلی کند پیشرفت کند. مالیدن بسیار چشم و یا شرایط آلرژیک فرد می تواند سرعت پیشرفت را افزایش دهد.

نشانه ها و علائم قوز قرنیه

این بیماری ممکن است در ابتدا علائم خاصی نداشته باشد و تشخیص بیماری قوز قرنیه برای فرد دشوار باشد. در ادامه علائم شایع که می تواند به تشخیص بیماری کراتوکونوس کمک کند را نام خواهیم برد.

  •  تغییر شماره عینک به صورت مکرر و با فاصله زمانی کم
  • افرادی که در خانواده خود سابقه ژنتیکی دارند.
  • کاهش دید شدید چشم و ضعیف شدن چشم ها
  • حساسیت های فصلی
  • قابلیت دوبینی یا آستیگمات
  • تصاویر چندگانه
  • تاری دید
  • حساسیت به نور

روش های درمان قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه براساس تشخیص متخصص چشم تعیین می گردد. با توجه به میزان ابتلا به این بیماری نوع درمان مشخص می گردد. در صورتی که بیماری قوز قرنیه خفیف باشد، پزشک متخصص چشم ، عینک یا لنز تجویز می کند.اگر مراحل این بیماری پیشرفته تر باشد، برای درمان از لنزهای سخت استفاده می شود. اگر کراتوکونوس بسیار پیشرفته باشد باید عمل جراحی پیوند قرنیه انجام شود.

اگر استفاده از لنز برای فرد ممکن نباشد و عینک نیز تاثیری در دید فرد نداشته باشد، پزشک توسط عمل جراحی، در داخل قرنیه حلقه قرار می دهد.

یکی از روش های جدید که جایگزین عمل جراحی پیوند قرنیه است، پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه است که با استفاده از اشعه ماورای بنفش و داروی ریبوفلاوین انجام می شود. این عمل باعث افزایش استحکام قرنیه می شود.

این روش درمان قوز قرنیه، در موارد خفیف تا متوسط استفاده می شود و از پیشرفت این بیماری جلوگیری می کند و باعث بهبود بینایی و دید فرد و کاهش آستیگمات می شود.

این روش برای افرادی که اخیرا به بیماری قوز قرنیه مبتلا شده اند ، افراد جوانی که بیماری آن ها در حال پشرفت است و افرادی امکان قرار دادن لنز بر روی چشم ها ندارند، مناسب است و کارایی بیشتری دارد.

در صورتی که بیماری در مرحله ای باشد که بسیار پیشرفت کرده باشد، باید از عمل جراحی پیوند قرنیه کمک گرفت.

تشخیص کراتوکونوس قرنیه

روش هایی برای تشخیص قوز قرنیه وجود دارد که می توان به مواردی از جمله:

  • سابقه ژنتیکی و ارثی
  • امتحان چشم

اشاره کرد. برای تشخیص دقیق تر و تعیین جزئیات در خصوص شکل قرنیه، آزمایشات دیگری نیز انجام می شود که به صورت زیر می باشد:

بازتاب چشم

در این آزمایش برای تشخیص قوز قرنیه، چشم پزشک از تجهیزات و وسایلی ویژه برای ارزیابی چشم استفاده می کند.

طرح کامپیوتری

این روش تصاویر دقیقی ار قرنیه تهیه می کند. همچنین توسط این روش می توان ضخامت قرنیه را نیز اندازه گیری کرد. در این روش از تست های عکاسی مانند: توموگرافی مختلط اپتیک و توپوگرافی قرنیه استفاده می شود.

کراتومتری

برای تعیین شکل پایه قرنیه، متخصص چشم یک دایره نور بر روی قرنیه متمرکز می کند.

معاینه لامپ

برای ارزیابی شکل قرنیه، چشم پزشک با استفاده از یک میکروسکوپ کم قدرت یک پرتو عمودی نور روی سطح چشم هدایت می کند. پزشک برای مشاهده پشت چشم، از یک قطره چشمی برای انعطاف پذیری قرنیه استفاده می کند.

در صورتی که بیماری قوز قرنیه زودهنگام تشخیص داده شود، امکان کند کردن روند پیشرفت بیماری وجود دارد و می توان آن را درمان کرد.

امکان پیشگیری از بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس وجود ندارد و با مشاهده علائم ابتدایی، فرد باید به متخصص چشم مراجعه کند یا برای درمان آن از بهترین جراح چشم در گرگان کمک بگیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم همه چیز در مورد قوز قرنیه یا کراتوکونوس را شرح دهیم. در صورت مشاهده علائم قوز قرنیه سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید و از منشی مطب برای معاینات وقت رزرو کنید.

اگر سوالی در خصوص بیماری قوز قرنیه یا کراتوکونوس دارید می توانید با متخصص و جراح چشم دکتر نبی پور اشرفی در انتهای مقاله بخش نظرات مطرح کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *