مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اپی لیزیک چشم

 بسیاری از افرادی که از انواع بیماری های چشمی رنج می برند برای خلاصی از آن ها از جراحی های درمانی جدیدی هم چون اپی لیزیک استفاده می کنند تا در مدت زمان کوتاهی بدون هیچ گونه عوارض جانبی به بهبودی کامل خود دست یابند.

شاید خیلی عظیمی از شما مخاطبین عزیز در مورد این نوع عمل پیشرفته چشمی چیزی ندانید یا سوالاتی در این باره برای تان ایجاد شده است می توانید با مطالعه این مقاله به جوابی در خور به تمامی ابهامات تان برسید هم چنین علاوه بر مطالعه نیز می توانید در قسمت پایانی مقاله تحت عنوان دیدگاه نظرات یا پرسش های خود را مطرح کنید.

اپی لیزیک چیست؟

اپی لیزیک  (Epi-LASIC) از جمله جراحی های سطحی قرینه چشم می باشد که توسط لیزر انجام می شود. در این روش، جراح با استفاده از اپی کراتوم یک لایه سطحی از قرینه را جدا می کند و برای از بین بردن سلول های اپیتلیال استفاده می شود. اپی کراتوم وسیله ای مکانیکال است که برای برداشتن اپی تلیوم از آن استفاده می شود. در اپی لیزیک، لایه اپی تلیوم به ضخامت 50 میکرون برداشته می شود.

تفاوت اپی لیزیک با لیزیک (LASIC) در ضخامت لایه برش داده و اختلاف بین اپی کراتوم و میکروکراتوم (وسایل مورد استفاده برای برداشتن اپی تلیوم) می باشد. فلپ لیزیک با دستگاه میکروکراتوم بین 120 تا 150 میکرون ضخامت دارد. کراتومای اپیتلیال بر خلاف میکروکراتوم تیغه ندارد و به همین علت لایه برداری قرینه را بسیار ریز و دقیق انجام می دهد.

فلپ شامل سلول هایی از لایه بیرونی قرنیه است که اپیتلیوم نامیده می شوند.

از مزایای جراحی چشم به روش اپی لیزیک می توان به بی خطر و بدون درد بودن آن، کارایی بالا، توان بخشی سریع اشاره کرد.

عمل چشم به روش اپی لیزیک

مراحل عمل اپی لیزیک چشم

 مراحل جراحی چشم با روش اپی لیزیک Epi-LASIC

  • بیهوشی عضلانی یا وریدی نمی باشد و مستقیما به داخل چشم تزریق می شود.
  • بعد از آرام شدن درد، اتساع دهنده پلک جهت جلوگیری از پلک زدن روی چشم نصب می شود.
  • باریک ترین فلپ قرنیه که شامل سلول های اپیتلیال است توسط دستگاه اپی کراتوم جدا می شود.
  • اصلاح لیزری سطح قرنیه چشم در قسمت زیرین فلپ اپیتلیال جدا شده انجام می شود.
  • در این روش نیازی به بخیه زدن نمی باشد فلپ اپیتلیال مجدد در جای خود قرار می گیرد و برای درمان اولیه با لنز تماسی محافظ پوشانده می شود. بسته به نوع درمان، لنز محافظ بعد از 3 تا 5 روز از روی چشم برداشته می شود.
  • اگر چشم دوم هم نیاز به اصلاح داشته باشد مجدد همین مراحل تکرار می شود.

لازم به ذکر است: انجام این پروسه روی هر چشم حدود 10 دقیقه زمان می برد.

چه کسانی کاندید این نوع جراحی هستند؟

افرادی که نزدیک بینی یا دوربینی یا آستیگماتیسم دارند می توانند از جراحی چشم به روش اپی لیزیک Epi-LASIC  استفاده کنند. اپی لیزیک برای کسانی که قرنیه نازک دارند و یا بافت کافی جهت ایجاد فلپ در لیزیک را ندارند بسیار مناسب تر از جراجی لیزیک می باشد.

اپی لیزیک ممکن است برای کسانی که حرفه یا ورزش خاصی را دنبال می کنند که احتمال ضربه به چشم در آن ها زیاد است مانند: بوکسورها، افسران پلیس، سربازان و …. استفاده شود زیرا احتمال آسیب به فلپ وجود ندارد.

مزایای جراحی چشم به روش اپی لیزیک Epi-LASIC

غیر از روش اپی لیزیک روش های جراحی تصحیح بینایی لیزیک LASIC، لازک LASEK  نیز وجود دارد. در اپی لیزیک ضخامت فلپ ایجاد شده در قرینه نازک تر از لیزیک می باشد و این مورد یک مزیت برای افرادی است که قرنیه آن ها از حد طبیعی نازک تر می باشد.

ضخامت فلپ در جراحی چشم به روش اپی لیزیک مشابه لازک می باشد. تفاوت آن ها در چگونگی برداشتن سلول های اپیتلیال است. در عمل لازک این لایه سلولی با کمک الکل رقیق یا دستگاهی با تیغه تیز جدا می گردد ولی در اپی لیزیک این عمل با استفاده از دستگاه جداساز اپیتلیال به نام اپی کراتوم انجام می شود و به همین علت در عمل جراحی اپی لیزیک، ترمیم زخم سریع تر صورت می گیرد و درد و ناراحتی بعد از عمل کمتر خواهد بود.

مراقبت بعد از جراحی چشم با روش اپی لیزیک

عمل جراحی اپی لیزیک با استفاده از لیزر انجام می شود و مانند تمام روش های لیزر، توجه به دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک بسیار مهم می باشد و بیمار باید توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی اپی لیزیک را به درستی و با دقت انجام دهد و هم چنین داروها و قطره های تجویز شده توسط پزشک را درست و به موقع مصرف کند و در همان تاریخی که پزشک متخصص جهت ویزیت بعد از عمل جراحی اپی لیزیک تعیین کرده است در مطب پزشک حضور پیدا کند تا از عوارض و مشکلات احتمالی بعد از عمل جلوگیری شود و جراحی نتیجه مطلوبی داشته باشد.

بین 3 تا 5 روز بعد از جراحی چشم با روش اپی لیزیک اپیتلیوم (سلول هایی که در سطح قرینه چشم قرار دارند) ترمیم می شود و پزشک لنز محافظتی را که در پایان جراحی داخل چشم گذاشته است خارج می کند.

بلافاصله بعد از جراحی اپی لیزیک دید بیمار کامل نمی شود ولی بعد از طی سه روز اکثر بیماران دید 40/20 یا حتی 20/20 را پیدا خواهند کرد.گاهی برای رسیدن به نتیجه مطلوب و دید خوب تا شش ماه زمان نیاز است.

بعد از یک هفته بیمار می تواند رانندگی کند.

خاتمه

بعد از انجام اپی لیزیک احساس یک مقداری ناراحتی مانند احساس شن در داخل چشم را خواهید داشت که با مصرف داروهای ضد درد تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل خواهد بود.ناراحتی های گزارش شده بعد از عمل جراحی اپی لیزیک کمتر از ناراحتی های گزارش شده روش های PRK و LASEK است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *