دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی زیبایی چشم » عینک چیست و چگونه کار می کند؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عینک چیست و چگونه کار می کند؟

عینک چیست و چگونه کار می کند؟

در صورتی که چشم دچار عیوب انکساری باشد (یک اصطلاح پزشکی به معنای ضعیف شدن نمره ی چشم)  نمی تواند نور  را در نقطه ی مخصوصی در شبکیه ی ( منطقه ای در پشت چشم که به شما کمک می کند محیط را واضح ببینید) چشم متمرکز کند. در چنین مواقعی باید از عینک استفاده نمایید .

عینک

یکی از روش های اصلاح عیوب انکساری چشم عینک است.

لنزهای عینک جهت ورود نور به چشم را تغییر می دهند و از این طریق باعث می شود نور در جای مخصوص به خود در شبکیه متمرکز شود.

چند وقت یکبار به نسخه جدید نیاز دارید؟

فواصل دوره ی ویزیت چشم به میزان تغییر نمره ی چشم بستگی دارد.

در صورت مشکل در بینایی یا تاری دید به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا با اندازه گیری نمره ی چشم و بینایی سنجی نمره ی مناسب چشم شما مشخص شود زیرا در صورتی که از عینکی با نمره ی چشمی نامناسب استفاده کنید ممکن است در طولانی مدت چشم شما آسیب دیده و ضعیف تر شود.

 

اجزای عینک

عینک

انواع  لنز یا عدسی لنزهای تک کانونی:

یک تصحیح بینایی برای تمامی دید ها لنزهای چند کانونی (دو کانونی ، سه کانونی ، پیشرونده یا بدون خط): اصلاح دید نزدیک و دور  محافظت در برابر اشعه ی ماورا بنفش (UV): پوششی از لنز است که چشم ها را در برابر اشعه ی آسیب رسان و نامرئی ماورا بنفش خورشید محافظت می کند.

سایر ویژگی ها:

عینک

لنزهای فتوکروماتیک: در شرایط نور خورشید به رنگ سیاه در می آیند اما در نور طبیعی (معمولاً در محیط های داخلی) مانند عینک عادی عمل می کنند.

رنگ: بیشتر جنبه ی ظاهری دارد ، اما اگر چشم شما به نور حساس باشد می تواند به کمک کننده باشد.

فیلترهای مسدود کننده ی نور آبی: اگر زیاد با رایانه کار می کنید ، کاهش میزان قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند به کاهش خستگی چشم کمک کند.

انواع فریم های عینک: شکل فریم ها با تغییر مد در جامعه تغییر می کنند.

عینک

  • پلاستیکی
  • فلزی ساده
  • ترکیبی از پلاستیک و فلز

فلزات خاص مانند تیتانیوم و گرافیت کربن – که عینک های ساخته شده از این موارد در برابر آسیب بسیار مقاوم هستند

تناسب: مشخصات عینک شما باید تقریباً به گونه ای راحت باشد که انگار از آن ها استفاده نمی کنید. عینک نباید به گوش یا بینی شما تماس زیاد داشته باشند و در این نواحی فشار ایجاد کنند.

اگر بعد از مدتی به عینک جدید خود عادت نکردید به چشم پزشک چشم خود اطلاع دهید.

استفاده های خاص از عینک

ممکن است برخی فعالیت ها نیاز به استفاده از عینک مخصوصی داشته باشند مثلا:

کار با رایانه:

عینک

هنگامی که به دقت روی چیزی تمرکز می کنید ، کمتر پلک می زنید و چشمان تان خشک می شود. ساعت های طولانی خیره شدن به صفحه کامپیوتر می تواند با  خشکی چشم همراه باشد.

در این شرایط ممکن است پزشک یک جفت عینک مخصوص کار با کامپیوتر به شما توصیه کند.

خواندن:

عینک

اگر پیرچشمی ساده داشته باشید (یعنی در دید نزدیک و هنگام مطالعه مشکل دارید) ، این عینک راه حل خوبی است.

پیرچشمی با افزایش سن  و معمولا بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد.

 

 

 

ورزش:

عینک

عینک محافظ می تواند تقریباً از همه ی آسیب های مرتبط با ورزش جلوگیری کند: عینک های ورزشی با لنزهای پلی کربنات مقاوم در برابر ضربه ساخته می شوند که می توانید از آن ها در ورزش هایی چون بسکتبال ، بیس بال، هاکی و فوتبال استفاده کنید.

در هنگام ورزش از عینک روزمره ی خود استفاده نکنید زیرا ایمن نیستند و امکان دارد در پی ضربه ای دچار شکستگی شود..

معدن:

استانداردهای دولتی کارفرمایان را ملزم می کند تا محل کار را از نظر خطرات احتمالی بر چشم ارزیابی کنند و تجهیزات لازم را برای حفظ امنیت کارکنان شما فراهم کنند. یکی از این موارد تامین عینک محافظ است.

عینک ایمنی باید راحت و مناسب باشد و در برابر ضربه مقاومت بالاتری دارند.در صورت صدمه زدن به چشم ، بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

نحوه انتخاب عینک آفتابی مناسب

عینک

معمولا از عینک آفتابی برای زیبایی استفاده می شود. اما عینک آفتابی علاوه بر اینکه باعث ظاهری زیبا می شود کاربردهای دیگری نیز دارد.

عینک آفتابی چشم را در برابر آسیب های ناشی از اشعه ی خورشید و نور ماورابنفش (UV) محافظت می کند. بنابراین قبل از اینکه به ساحل ، پارک یا هرجای دیگر بروید ، مخصوصا در روزهای آفتابی تابستان از عینک آفتابی استفاده کنید.

ویژگی های یک عینک آفتابی مناسب

محافظت در برابر اشعه ی فرا بنفش

همان گونه که اشاره کردیم اشعه ی خورشید حاوی امواج نامرئی و آسیب رسانی به نام فرابنفش یا UV است.

عینک

تابش اشعه ی خورشید در دوزهای کم ضروری است و  باعث ساخت ویتامین D در پوست می شود اما مقدار زیاد آن می تواند مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی و سرطان پوست ایجاد کند.

همچنین می تواند به چشمان شما نیز آسیب برساند. امواج بیش از حد ماورابنفش می تواند باعث بروز آب مروارید شود.

همچنین می تواند شبکیه ی چشم را تخریب کند.بنابراین قبل از خرید عینک به برچسبی که بر روی آن نوشته شده است ” این عینک 100٪ از اشعه UVA و UVB محافظت می کنند” دقت کنید.

عینک های آفتابی که دور چشم را به خوبی می پوشانند می توانند مانع از ورود پرتوی UV از اطراف عینک شوند. این نوع از عینک ها هم چنین می توانند از ورود گرد و خاک و مواد حساسیت زا به چشم جلوگیری کنند.

ویژگی های شیشه ی عینک آفتابی  و رنگ آن

هرچه  شیشه‌ی عینک آفتابی بزرگتر باشد و میزان پوشش دهی آن بیشتر باشد میزان آسیب ناشی از آفتاب کمتر خواهد بو‌د.رنگ شیشه ی عینک تاثیری در میزان محافظت در برابر اشعه‌ی UV ندارد.

glasses

شیشه ی برخی از عینک های آفتابی به رنگ سبز، قرمز یا خاکستری است. این گونه عینک ها مانع از اشعه ی بیشتر نمی شوند اما می توانند باعث افزایش کنتراست شوند که این ویژگی در ورزش هایی مانند گلف و بیس بال  مفید است.

یکی دیگر از ویژگی های عینک آفتابی قدرت پلاریزه کردن نور است. پلاریزاسیون باعث کاهش نوربازتابی از سطوح و آب می شود.

این ویژگی باعث محافظت بیشتر در برابر اشعه ی آسیب رسان نمی شود و صرفا باعث بهبود دید فرد در هنگام رانندگی و در شرایطی که داخل آب هستید می شود.

برچسب ها: عینک | عینک آفتابی
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *