دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی زیبایی چشم » بعد از بلفاروپلاستی از خود مراقبت کنید
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بعد از بلفاروپلاستی از خود مراقبت کنید

بهبودی خود را پس از جراحی پلک تسریع کنید

یک روز، شما به آینه نگاه می کنید و ناگهان متوجه می شوید که خیلی پیر به نظر می رسید زیرا پلک های شما آویزان می شوند، یا پدهای کوچک چربی باعث پف کردگی چشم شما می شوند. شما تصمیم گرفتید با جراحی پلک ظاهر جوانی خود را بازیابی کنید و اکنون که جراحی شما انجام شده است، نمی توانید صبر کنید تا نتایج را ببینید. در اینجا با مطالعه در مورد نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی پلک صبر کنید تا پلک های شما بهبود یابد. بهترین نکات برای اطمینان از اینکه بهبودی شما در سریع ترین زمان ممکن انجام شده است آورده شده است. برای زمان بهبودی خود آماده شوید بیشتر افراد در حدود 10-14 روز پس از جراحی پلک به فعالیت های عادی خود برمی گردند، اما شما باید آماده باشید تا مرخصی بگیرید تا پلک های شما بهبود یابد.

نمونه ای از عمل جراحی بلفاروپلاستی که توسط دکتر سید مهدی نبی پور اشرفی متخصص و جراح چشم در گرگان انجام شده است:

 

این اطلاعات به شما کمک می کند بعد از بلفاروپلاستی (جراحی پلک) از خود مراقبت کنید.

برای مراقبت از خود پس از جراحی این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

 1. در ابتدا هر چه نیاز دارید انبار شربت خانه را با غذاهایی که به راحتی آماده می شوند تهیه کنید یا از یک دوست بخواهید کودکان را به فعالیت هایشان ببرد، مهم است که برنامه خود را مشخص کنید تا بتوانید روی استراحت تمرکز کنید.. به این ترتیب، وقتی از جراحی به خانه می رسید می توانید آنچه را که نیاز دارید دریافت کرده و در دست داشته باشید
 2. شما باید از چشمان خود در برابر نور خورشید و سایر عناصر مانند: باد محافظت کنید. از عینک آفتابی تیره با قاب هایی استفاده کنید که از طرفین چشم هایتان را بپوشاند. برای محافظت بیشتر یک کلاه اضافه کنید. و دستورالعمل های خود را پس از جراحی در مورد استفاده از ضد آفتاب دنبال کنید.
 3. به چشمان خود فشار نیاورید حداقل یک هفته پس از جراحی پلک، از لوازم ارتباطات و تکنولوژی دوری کنید، چرا که این فعالیت ها به دلیل ایجاد خشکی چشم مشهور هستند و این چیزی است که اگر می خواهید بهبودی خود را سریع کنید باید از آن اجتناب کنید.

استراحت کنید

اگر می خواهید در اسرع وقت بهبود پیدا کنید.  هم چنین باید مراقب کارهای روزمره باشید که فشار را در سر شما افزایش می دهند و خون بیشتری به چشم شما وارد می کنند، مانند خم شدن، بلند کردن وسایل سنگین و صاف خوابیدن به پشت، پرهیز کنید. هم چنین بر اساس دستورالعمل های صادره از سوی پزشک سر خود را بر روی 2 -3 بالشت به صورت شیب دار قرار دهید. این به شما کمک می کند تا از بروز التهاب تورم در محل های جراحی شما جلوگیری شود.

در حقیقت، داشتن یک خواب خوب شبانه یکی از بهترین راه ها برای تسریع بهبودی است زیرا کمبود خواب باعث کند شدن ترمیم زخم می شود. بهبودی به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین احتمالاً بیشتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. برنامه ریزی کنید هنگام احساس خستگی چرت بزنید. زمان آن نیست که خود را برای ادامه حرکت تحت فشار قرار دهید

 • راه دیگر برای بهبود بهتر زخم و تسریع در بهبودی شما جلوگیری از استرس است. این کار را می توانید در طول دوره نقاهت خود با دور شدن از محل کار (بدون تماس تلفنی یا ایمیل) و با برنامه ریزی برای راه هایی برای گذراندن وقت که نشاط آور است و نیازی به استفاده از چشم ندارید، انجام دهید. می توانید لیست پخش یا انبار موجود در کتاب های صوتی را مطالعات خود را تقویت کنید هر آنچه که هنگام آرامش چشم و بدن خود لذت خواهید برد.
 • اگر سیگار می کشید، باید بدانید که سیگار بر بهبودی تأثیر منفی بر جای می گذارد. این باعث کند شدن روند بهبودی می شود، این بدان معناست که بهبودی شما کاهش می یابد. سیگار کشیدن هم چنین خطر ابتلا به عفونت پس از جراحی را افزایش می دهد. اگر حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید، می توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.
 • پماد استفاده شده در حین جراحی ممکن است بینایی شما را تار کند. این موقتی است و معمولاً ظرف 24 ساعت از بین می رود.
 • حداقل تا 2 هفته پس از جراحی از لنز استفاده نکنید. می توانید عینک بزنید.
 • در 3 تا 4 روز اول بعد از جراحی، غذاهای نرم و لقمه های کوچک بخورید. سعی کنید مواد غذایی را به صورت نرم و پخته شده میل کنید.
 • چشم تان شما ممکن است بعد از جراحی متورم و کبود به نظر برسند. تورم پلک معمولاً در اوایل صبح بدتر است و در طول روز هنگام نشستن یا راه رفتن بهتر می شود. هم چنین ممکن است تورم در گونه ها و خط فک خود داشته باشید. این کار 2 تا 3 هفته پس از جراحی بهتر می شود.

کمپرس سرد و قطره چشم

قبل از جراحی، پرستار به شما و همراه تان نحوه استفاده از کمپرس سرد و قطره های نمکی استریل را آموزش می دهد. وی هم چنین به منظور سهولت در امر نگهداری از چشم های تازه جراحی شده، ممکن است قطره های چشمی و گازهای استریل در اختیار تان قرار دهد.

برای استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی این مراحل را دنبال کنید

دستان خود را قبل از استفاده از کمپرس سرد و قطره چشم حداقل 20 ثانیه بشویید.

 • با استفاده از محلول نمکی استریل روی یک صفحه گاز استریل، کمپرس سرد ایجاد کنید. می توانید بطری نمک نرم را در یخچال، فریزر یا یخ نگه دارید.
 • کمپرس سرد را هر 10 تا 15 دقیقه روی پلک های خود قرار دهید. در 24 ساعت اول بعد از جراحی سعی کنید تا زمانی که بیدار هستید این کار را انجام دهید. بعد از 24 ساعت، کمپرس سرد به همان اندازه موثر نیست.
 • اگر بینایی شما تار است یا اگر پزشک برای شما پماد چشمی تجویز کرده است، از قطره های آب نمکی استریل استفاده کنید. قطره های چشمی را هر 4 ساعت به قسمت داخلی چشم خود بریزید. هنگام استفاده از قطره های چشمی، پلک های خود را به سمت بالا نکشید.

 

دوش گرفتن و آرایش دادن

بعد از جراحی می توانید دوش خود را از گردن به پایین بگیرید. دوش کامل نگیرید تا جراح به شما بگوید که انجام این کار بی خطر است. البته معمولاً 5 روز پس از جراحی مجاز به انجام آن هستید. ممکن است به آرامی با دستمال مرطوب نرم زیر چشم خود را بشویید. می توانید از شامپوی مناسبی برای شستن موهای خود استفاده کنید. هنگامی که می توانید پلک های خود را بشویید و موهای خود را با محصولات ملایم ، مانند شامپوی کودک شامپو کنید.

به مدت 2 هفته پس از جراحی از کرم یا آرایش (مانند سایه چشم، خط چشم یا ریمل مژه و ابرو) در محل های جراحی خود استفاده نکنید. می توانید از کرم و آرایش در بقیه صورت خود استفاده کنید.

پیگیری کنید

بخیه (بخیه) شما در 2 قرار ملاقات مختلف بین 2 تا 7 روز پس از جراحی برداشته می شود. پرستار شما این قرارها را برای شما تعیین می کند.

 • چنانچه تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر،
 • لرزیدن
 • حالت تهوع (احساس اینکه می خواهید بالا بیاورید)
 • استفراغ (پرتاب کردن)
 • افزایش درد، تورم و قرمزی در محل های جراحی شما که بدتر می شود
 • تخلیه مداوم از خطوط بخیه خود
 • خطوط بخیه خود را جدا کنید
 • تنگی نفس ناگهانی یا مشکل تنفس
 • علائم غیر قابل توضیح یا غیر منتظره

*چنانچه هر یک از علائم مذکور را پس از جراحی تجربه کردید فوراٌ با پزشک تان تماس بگیرید و وی را از حالات خود مطلع سازید. تا تدابیر لازمه در این مورد اندیشیده شود این گونه از سلامتی و زیبایی تان به نحو احسن مراقبت می شود.

جراحی پلک پایین

جراحی زیبایی پلک ها

نتیجه گیری

به ما بگویید چه فکر می کنید

بازخورد شما به ما در بهبود اطلاعاتی که به بیماران و مراقبان ارائه می دهیم کمک خواهد کرد. ما همه نظرات را می خوانیم، و با دقت و حوصله اقدام به پاسخگویی می کنیم. اگر در مورد مراقبت خود سوالاتی دارید، می توانید با ما در میان بگذارید تا پاسخی در خور خدمت تان ارائه شود.

گالری قبل و بعد از جراحی پلک ما را مشاهده کنید برای مطالعه بیشتر به صفحه جراحی پلک ما مراجعه کنید.

برای این که بفهمید آیا جراحی پلک می تواند به شما جلوه و نشاط بیشتری ببخشد یا خیر؟ می توانید از دکتر سید مهدی نبی پور اشرفی جراح و متخصص چشم در گرگان به صورت حضوری و غیر حضوری مشاوره دریافت کنید.

منابع:

1:

https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/instructions-care-after-blepharoplasty

2:

https://www.drkhorasani.com/post/9-tips-to-speed-recovery-after-eyelid-surgery-blepharoplasty

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *