مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ناخنک چشم

ناخنک چشم یا pterygium یک زائده یا غشای مثلثی شکل است که در چشم رشد می کند. این زائده از سفیدی چشم به سمت سیاهی چشم یا قرنیه پیشروی می کند. ابتلا به بیماری ناخنک در افراد شایع است و در ظاهر چشم نیز قابل مشاهده است. این عارضه در مراحل ابتدایی بدون نشانه است و بر قدرت بینایی فرد اثری ندارد.

از عوامل رایج در ابتلا به بیماری ناخنک چشم می توان به قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و خشکی چشم اشاره کرد.

بیماری ناخنک چشم

درمان ناخنک چشم

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم یک پرده سفید رنگ و مثلثی شکل از جنس ملتحمه چشم است که از گوشه داخلی چشم آغاز می شود و به طرف قرنیه پیش می رود. رشد این بافت، قرنیه را مورد حمله قرار می دهد و بر روی قرنیه به تدریج رشد می کند.

معمولا رنگ ناخنک یا pterygium صورتی یا قرمز رنگ است. از عوارض این بیماری گاهی اوقات می توان به التهاب، سوزش، خارش و ریزش اشک چشم اشاره نمود.

اگر ناخنک تا وسط قرنیه چشم پیشروی کند، مانع دید فرد می شود و دید فرد را تار می کند.

بیماری ناخنک بیشتر در چه افرادی دیده می شود؟

افرادی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند، در محیط های پرباد و غبارآلود، محیط هایی که  شن و خاک زیادی دارند و کسانی که در گرمای خشک کار و فعالیت می کنند بیشتر به بیماری ناخنک مبتلا می شوند.

ممکن است این بیماری زمینه ارثی داشته باشد. همچنین امکان دارد یک چشم یا هر دو چشم درگیر بیماری ناخنک شوند. اگر این بیماری پیشرونده، به سمت قرنیه رشد کند و تا وسط قرنیه پیشروی کند و باعث عدم دید شود، باید به وسیله عمل جراحی برداشته شود.

علائم و عوارض ناخنک چشم

این بیماری در ابتدا بدون علامت و نشانه است ولی بعد از مدتی، ناخنک چشم از ظاهر چشم مشخص می شود. هم چنین با قرمزی و سوزش چشم نیز همراه است. اگر چشم با آب تماس پیدا کند و در معرض گرد و غبار و خاک قرار بگیرد این بیماری تشدید می شود.

  • اختلال در بینایی و ضعف در بینایی
  • افزایش آستیگماتیسم
  • عدم زیبایی ظاهر چشم ها

چگونه از ابتلا به ناخنک چشم پیشگیری کنیم؟

یکی از روش های بسیار موثر در ابتلا به ناخنک، اشعه ماورای بنفش خورشید UV است که بنا بر تحقیقات انجام شده توصیه می شود این افراد از عینک آفتابی و کلاه لبه دار آفتابگیر استفاده کنند.

افرادی که به بیماری ناخنک مبتلا هستند ، از ورود آب به چشم خود پیشگیری کنند و مراقبت کنند زیرا این بیماری را تشدید می کند. در صورت ورود آب به چشم ها، سوزش و قرمزی ایجاد می شود و چشم ها بیشتر تحریک می شوند.

درمان ناخنک چشم

در صورت کوچک بودن ناخنک و عدم ایجاد سوزش و خارش و قرمزی نیازی به درمان نیست. در این مواقع ظاهر ناخوشایندی نیز ندارد و در دید فرد تاثیرگذار نیست.

در صورت التهاب ناخنک و سوزش و قزمزی چشم ، بنا بر توصیه های پزشک متخصص چشم ، مصرف قطره های اشک مصنوعی به صورت مکرر و دائمی انجام شود. در صورت تشدید التهاب، نیاز است به صورت دوره ای از قطره های استروئیدی و ضد التهاب چشم استفاده شود. مصرف اشک چشم باعث جلوگیری از خشکی چشم می شود.

اگر ناخنک به سمت قرنیه پیشرفت کرده باشد و موجب تاری و کاهش دید فرد شود، نیاز به جراحی برای برداشتن ناخنک است. این نوع ناخنک ها در زیبایی و ظاهر چشم تاثیر زیادی دارند که باید حتما برای درمان اقداماتی انجام شود. در حین عمل جراحی برداشتن ناخنک، باید از درمان های مکمل برای عدم عود دوباره این بیماری استفاده شود. درمان های مکمل مانند: پیوند ملتحمه و یا استفاده از داروی اریترومایسین در حین جراحی استفاده کرد.

اگر ظاهر قرنیه آسیب دیده باشد و وسط قرنیه درگیر شده باشد، علاوه بر روش های درمانی فوق از پیوند لایه ای قرنیه برای اصلاح شکل قرنیه باید استفاده گردد.

بعد از عمل حتما مراقبت های لازم را انجام دهید تا دوباره ناخنک یا pterypium عود نکند. از چشم ها در برابر اشعه ماورای بنفش نور خوشید توسط عینک آفتابی مراقبت کنید. از خشکی چشم ها و قرار گرفتن در محیط های غبارآلود جلوگیری کنید.

نکات مهم در مورد ناخنک چشم

انتخاب پزشک متخصص در عمل جراحی چشم بسیار مهم است. پس بهترین جراح چشم در شهر محل سکونت تان را انتخاب و بعد برای عمل جراحی ناخنک چشم  اقدام کنید جرا که این عمل حساسی است و نیاز به تجربه و مهارت جراح چشم دارد. حتما در انتخاب جراح هم برای معاینه و هم برای درمان دقت نمایید.

احتمال بازگشت ناخنک چشم تا یک سال بالا است و باید مراقبت های لازم انجام شود. برای مراقبت سعی کنید از عینک آفتابی با UV بالا استفاده کنید و کمتر به تماشای نور خورشید بپردازید یا کمتر زیر نور آفتاب قرار بگیرید.

در نتیجه

اگر مراقبت نکنید این بیماری دوباره باز می گردد و عود می کند.

اگر سوالی در زمینه تشخیص، علائم و درمان بیماری ناخنک چشم دارید می توانید از دکتر نبی پور اشرفی جراح و متخصص چشم به صورت حضوری و غیر حضوری بپرسید. در انتهای همین مقاله نیز بخش نظرات آن را مطرح نمایید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *