دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی زیبایی چشم » پتوز یا افتادگی پلک چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

پتوز یا افتادگی پلک چیست؟

پتوز یا افتادگی پلک چیست؟

پتوز یا افتادگی پلک، در واقع یک اصطلاح پزشکی است که در خصوص افتادگی پلک استفاده می‌شود. پتوز یا افتادگی پلک نوعی بیماری است که هم کودکان و هم بزرگسالان را درگیر می‌کند، پتوز باعث می شود که یکی از پلک های بالا یا هر دو در موقعیتی پایین تر از حد طبیعی قرار گیرند.

پِتوز یا افتادگی پلک

بنابراین میزان کمتری از سطح خارجی چشم قابل رویت می شود. افتادگی پلک مشکلات آرایشی و پزشکی زیادی را به همراه دارد. مثلا پتوز می تواند باعث عوارضی چون محدودیت در میدان بینایی ، سردرد ، درد در نواحی فوقانی چشم و ابرو و خستگی چشم شود. از این رو، بسیاری از بیماران جهت رفع پتوز تصمیم می گیرند که تحت عمل جراحی پتوز قرار بگیرند.

علت پتوز یا افتادگی پلک چیست؟ 

یکی از عضلات مهمی که در اطراف چشم وجود دارد عضله‌ی بالابرنده ی پلک (یا لواتور پالپبرا) است که با حفظ وضعیت پلک فوقانی مانع از افتادگی آن می شود.

هر عاملی که باعث اختلال عملکرد در این عضله شود باعث بروز پتوز می شود. کودکان معمولا به صورت مادرزادی به پتوز یا افتادگی پلک مبتلا می شوند، در حالی که در بزرگسالان علل متفاوتی برای بروز پتوز وجود دارد.

به عنوان مثال پتوز در بزرگسالی می تواند با افزایش سن ، پس از ضربه‌ی چشمی ، جراحی چشم ، استفاده مکرر از لنز تماسی یا به علت وجود یک بیماری عصبی زمینه ای رخ دهد .

جراحی پتوز یا افتادگی پلک چیست؟

پِتوز یا افتادگی پلک

با افزایش سن ، عضله ی بالابرنده ی پلک فوقانی به مرور ضعیف و کشیده می شود و باعث افتادگی پلک می شود.  در صورتی که یکی از پلک های شما شروع به افتادگی کند یا در ارتفاع پلک های شما اختلاف اندازه وجود داشته باشد ، می توان جراحی پتوز را توصیه کرد.

در جراحی پتوز تلاش بر این است که ماهیچه ی بالابرنده ی پلک فوقانی تقویت شود و با سفت شدن آن پتوز برطرف شود.

درصورتی که موقعیت پلک شما توسط این جراحی اصلاح شود چهره شما جوان تر به نظر می سد و نیز اگر به دلیل پتوز دچار اختلال بینایی هستید ،  بینایی شما بهبود می یابد.

فرایند جراحی پتوز چگونه است؟

پِتوز یا افتادگی پلک

قبل از جراحی قبل از جراحی پلک ، حتماً چشم پزشک خود را از تمام داروهای مصرفی تجویز شده و بدون نسخه مطلع کنید. آسپیرین و داروهای رقیق کننده ی خون از داروهای مهمی هستند که جراح باید پیش از عمل از مصرف آن ها مطلع باشد.

این عمل معمولاً تحت بی حسی موضعی ( توسط قطره ی چشمی) انجام می شود. بسته به یکطرفه یا دوطرفه بودن درگیری پلک ها زمان معمول این عمل حدودا 45 تا 90 دقیقه است. در ابتدا جراح معمولاً در چین و چروک پوستی موجود در پلک فوقانی برشی ایجاد می کند.

سپس در عضله بالابرنده ی پلک فوقانی چند عدد بخیه می زند تا اتصال عضله به پلک تقویت شده و ارتفاع پلک تنظیم شود. گاهی اوقات ، فقط ممکن است جراح نیاز به تنظیم جزئی در عضله بالابرنده داشته باشد.

اما در موارد شدیدتر  ممکن است نیاز به تقویت عضله بالابرنده ی پلکی و اتصال مجدد آن به پلک باشد.

توصیه های بعد از جراحی

پِتوز یا افتادگی پلک

جراحی پتوز معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود ، به این معنی که همان روز جراحی می توان به خانه رفت.

تا زمانی که بخیه ها کشیده می شوند؛ پلک خود را خیس نکنید و ورزش های سنگین انجام ندهید. پلک فوقانی ممکن است طی 7 تا روز اول زخم و کبود باشد ، بنابراین به بیماران پیشنهاد می شود که از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنند تا از انجام بیش از حد فشار به چشم جلوگیری شده و در بهبود زخم  اختلالی ایجاد نشود.

 • حداقل به مدت چند هفته از آرایش اطراف چشم پرهیز کنید
 • الکل مصرف نکنید
 • صورت خود را به دور از آفتاب نگه دارید
 • به مدت 4 هفته شناکردن ممنوع است.

درمان پتوز برای کودکان

پِتوز یا افتادگی پلک

عواملی که در جراحی پتوز در کودکان موثر اند:

 • سن کودک
 • درگیری یکطرفه یا دوطرفه
 • ارتفاع پلک
 • قدرت عضله ی پلک
 • حرکات چشمی

چشم پزشکان جراحی را برای درمان پتوز در کودکان به منظور سفت شدن عضله بالابرنده ی پلک توصیه می کنند که می توانند به بلند شدن پلک کمک کند. هدف از این جراحی در کودکان بهبود بینایی است.

اگر کودک دچار تنبلی چشم یا آمبلیوپی شده باشد ، باید این بیماری نیز درمان شود. همه ی کودکان مبتلا به پتوز – چه کاندید عمل جراحی باشند یا خیر – باید به صورت دوره ای برای معاینه چشم به چشم پزشک خود مراجعه کنند.

از آنجا که با افزایش سن کودک چشم ها نیز رشد می کند و تغییر شکل می دهد ، باید از نظر آمبلیوپی ، اختلالات انکساری و سایر مشکلات چشمی نیز تحت نظر باشند.

عوارض محتمل جراحی پتوز

کبودی چشم

عوارض عمومی:

 • درد
 • خون ریزی
 • عفونت محل جراحی

عوارض ویژه:

 • اصلاح بیش از حد: یعنی پلک بیش از حد بالا برود
 • اصلاح ناچیز: یعنی پلک به اندازه ی کافی بالا نرود
 • خونریزی داخل حفره چشم
 • سایش قرنیه
 • مشکلات زیبایی

 

پس از عمل جراحی پتوز

برای کمک به کاهش تورم  بعد از عمل ممکن است به مدت حداقل 24 ساعت بعد از عمل پانسمانی روی پلک قرار می گیرد. پرستار قبل از ترخیص از بیمارستان پلک شما را تمیز می کند.

پس از حضور در خانه ، باید به توصیه های ذکر شده توجه کنید. خشکی چشم بعد از عمل از عوارض شایع است. جهت جلوگیری از خشکی چشم پماد و یا قطره چشمی اشک مصنوعی تجویز می شود. 5 روز بعد از جراحی می توانید به آرامی پلک را شست و شو دهید.

معمولا پس از 1 هفته برای پیگیری بعد از عمل باید به درمانگاه چشم مراجعه کنید.  ممکن است بخیه ها در اولین ویزیت بعد از عمل  برداشته شوند یا بسته به نوع نخ بخیه ی استفاده شده خود به خود جذب شوند.

دوره ی نقاهت و بازگشت به کار

دوره ی نقاهت پس از جراحی افتادگی پلک کوتاه است و اغلب بیماران می توانند سریع تر به محل کار خود بازگردند. البته این امر بین افراد مختلف متفاوت است.

پِتوز یا افتادگی پلک

کارکردن در خانه با استفاده از لپ تاپ از روز بعد از عمل منعی ندارد البته نباید باعث خستگی چشم شود.

در خصوص مشاغل سنگین استراحت حداقل به مدت 1 تا 2 هفته توصیه می شود.

آیا بعد از عمل جای زخم باقی می ماند؟

 در جراحی افتادگی پلک برش ها به اندازه ای هستند که زخم  ناشی از آنها حداقل ممکن است.

در این جراحی معمولا یک برش مخفی در چین طبیعی پوست پلک فوقانی ایجاد می شود که با برداشتن بخیه ها ، جای زخم به سختی قابل مشاهده خواهد بود. گاهی اوقات می توان برش را از داخل پلک انجام داد که در این صورت هیچ جای زخم پوستی ایجاد نمی شود.

کبودی و درد بعد از عمل  

معمولاً بعد از بهبودی جراحی پتوز ، کبودی و تورم کمی ایجاد می شود که میزان آن در هر بیماری متفاوت خواهد بود. در صورتی که توصیه های بعد از عمل رعایت شود در اکثر افراد ، این کبودی پلک معمولاً طی 7-10 روز برطرف می شود.کبودی چشم

هم چنین در دو روز اول بعد از عمل،  ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی کنید ، که در این موارد مصرف داروی بدون نسخه ی پاراستامول برای تسکین درد کمک کننده است. اگر دچار درد بسیار شدید ، ضعف بینایی یا خونریزی بیش از حد شدید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا باید از فعالیت  خاصی اجتناب کنیم؟

 جهت تمیز و خشک نگه داشتن زخم و جلوگیری از تحریک ، شنا در دو هفته اول بعد از عمل توصیه نمی شود. در 5 روز اول بعد از عمل در صورتی که تمایل به استحمام دارید سعی کنید دور چشم تان را خشک نگه دارید.

اگر چشمانتان خیس شد ، با یک پنبه تمیز خشک کنید و از هرگونه حرکات مالشی اکیدا خودداری کنید. بعد از 5 روز می توانید چشم را به آرامی شست وشو دهید.

توصیه می شود در دو هفته اول از لنزهای تماسی  استفاده نشود ، مگر آن که جراح اجازه دهد. اگر در طول روز در معرض نور آفتاب هستید، حتما از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها استفاده کنید.

آیا ممکن است نیاز به تکرار درمان باشد؟

 افتادگی پلک ها می توانند در هر زمانی از زندگی فرد مجددا ایجاد شوند که این بستگی به شرایط هر بیمار دارد ، با این حال  طبق مطالعات 80-85 از پتوز پس از اولین جراحی به طور رضایت بخشی اصلاح می شوند و ممکن است حدود 15-20٪ افراد به عمل جراحی مجدد نیاز داشته باشند مخصوصا اگر پلک در موقعیت درستی قرار نگرفته باشد یا چین و چروک های پوست پلک فوقانی متقارن نباشد.

 

برچسب ها: چشم
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *