مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیوند قرنیه

قرنیه یک لایه نازک و شفاف در قسمت جلویی کره چشم است که مردمک و عنبیه چشم را می پوشاند. شفافیت قرنیه تاثیر زیادی در وضوح دید هر فردی دارد. اگر فردی، دچار تاری دید یا مشکلی در قسمت جلوی چشم شده باشد، با تشخیص متخصص چشم، نیاز است پیوند قرنیه انجام دهد. در پیوند قرنیه، برای بهبود دید فرد، قرنیه سالم با قرنیه زخمی و ناسالم جایگزین می شود. اما قبل از انجام عمل جراحی ممکن است سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده باشد. آیا چشم شما با قرنیه جدید سازگاری دارد؟ آیا بعد از پیوند قرنیه بینایی شما بهبود خواهد یافت؟ همه این سوالات را در این مقاله به صورت کامل شرح خواهیم داد.

پیوند قرنیه

نور برای رسیدن به شبکیه و ورود به چشم باید از قرنیه عبور کند. قرنیه برای متمرکز شدن اشیاء دور و نزدیک روی پرده شبکیه نور را تغییر مسیر می دهد. در نتیجه شفافیت قرنیه بسیار مهم است. در عمل جراحی پیوند قرنیه یا  کراتوپلاستی Corneal transplantation، قسمت آسیب دیده قرنیه برداشته می شود و با قرنیه سالم جایگزین می گردد. عمل پیوند قرنیه باید توسط متخصص چشم باتجربه صورت گیرد تا نتیجه عمل جراحی مطلوب و موفقیت آمیز باشد. با توجه به نظر پزشک با بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی انجام می شود.

پیوند قرنیه

این عمل جراحی در افراد مختلف ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشد. می توان 4 هدف برای پیوند قرنیه تعیین کرد.

 • جایگزین نمودن قرنیه شفاف و سالم با قرنیه کدر و مات در افرادی که بیماری هایی مانند کدر شدن قرنیه و تاری دید، قوز قرنیه، التهاب و زخم شدن، دژنراسیون قرنیه، ورم قرنیه بعد از جراحی آب مروارید دارند انجام می شود.
 • اگر درمان قرنیه با داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک انجام نشده باشد.
 • اگر در اثر نازک شدن یا سوراخ شدن قرنیه برای بازسازی آناتومی چشم یا یکپارچگی قرنیه نیاز به پیوند قرنیه باشد.
 • بهبود ظاهری قرنیه زخمی و آسیب دیده و برداشتن آن.

روش ها در این عمل جراحی

معمولا عمل جراحی قرنیه دو روش دارد:

پیوند قرنیه معمولی

در این نوع پیوند که به کراتوپلاستی نفوذ یا PK معروف است، تمام ضخامت محدوده قرنیه چشم برداشته می شود و قرنیه سالم پیوند می شود.

پیوند قرنیه لایه ای

این نوع پیوند، به قرنیه اندوتلیال یا EK معروف است که در آن لایه معیوب که آسیب دیده است، برداشته و با لایه سالم از قرنیه دیگر پیوند زده می شود. این نوع پیوند شامل 4 نوع است که عبارتند از: قدامی ALTK، قدامی و میانی DALK، خلقی DMEK، خلفی DSAEK.

فرایند پیوند قرنیه چگونه انجام می شود؟

ابتدا متخصص چشم باید چشم فرد را معاینه کند و آزمایشاتی انجام دهد تا از آسیب دیدگی قرنیه اطمینان حاصل کند. در صورتی که نیاز به پیوند قرنیه فرد قطعی شد، فرد بیمار باید قبل از بستری در لیست پیوند قرنیه در بانک چشم قرار گیرد تا قرنیه مناسب برای عمل جراحی رزرو نماید.

قرنیه بعد از مرگ از چشم افرادی که به اهداء اعضا و قرنیه خود تمایل داشته اند برداشته و پیوند زده می شود. قرنیه های اهداء شده در بانک چشم نگهداری می شود و به صورت دقیق معاینه می شوند تا سالم و برای پیوند مناسب باشند. همچنین از نظر بیماری های ایدز و هپاتیت هم بررسی می شوند تا به فرد گیرنده پیوند سرایت نکند.

سپس بیمار در بیمارستان یا کلینیک بستری می شود و اگر بیماری خاصی مانند بیماری قلبی نداشته باشد به صورت کامل بیهوش می شود. عمل جراحی پیوند قرنیه به دلیل حساسیت بالایی که دارد، باید با میکروسکوپ بسیار دقیق انجام شود. جراح چشم یک قطعه مدور از وسط قرنیه فرد برداشته و قطعه مدور دیگری که سالم و شفاف است را به جای آن قرار می دهد. سپس آن را با بخیه هایی بسیار ظریف به چشم می دوزد. عمل جراحی پیوند قرنیه حدود یک الی دو ساعت به طول می انجامد. در صورتی که نیاز به عمل های جراحی مانند آب مروارید و آب سیاه نیز باشد، در حین عمل، انجام می شود. در پایان هم چشم پانسمان می شود.

مراقبت های بعد از جراحی 

بعد از عمل پیوند قرنیه، چشم ها به ضربه حساس می شوند و باید شدیدا در مقابل ضربه محافظت شوند. جراح چشم برای محافظت از ضربه، از محافظ پلاستیکی روی چشم استفاده می کند.

از بلند کردن اشیای سنگین و فشار آوردن به خود اجتناب کنید. از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید، تنها فعالیت مجاز، پیاده روی سبک است. از ورزش هایی مانند جودو، فوتبال و کشتی پرهیز کنید زیرا ممکن است به چشم شما ضربه ای وارد شود.

برای برداشتن چیزی از روی زمین از کمر خم نشوید، زانوها را خم کنید. هرگز سر خود را خم نکنید و صاف نگه دارید.

در هنگام شستشو صورت دقت کنید که شامپو وارد چشم های شما نشود. از مالیدن و خاراندن چشم ها خودداری کنید.

در صورتی که شغل شما فعالیت بدنی زیادی دارد، حدودا شش هفته نیاز است تا بتوانید به کار خود بازگردید. اما اگر شغل شما نشستنی است بعد از دو هفته اجازه ورود به کار خود را دارید.

قرنیه پیوند شده استحکام و مقاومت قرنیه قبلی را ندارد و باید از ضربه حتی کوچک هم جلوگیری کنید. همیشه از یک عینک آفتابی یا طبی بزرگ برای محافظت چشم های خود استفاده کنید.

نیاز است حدودا تا چند هفته بعد از پیوند قرنیه از قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهابی استروئیدی استفاده کنید. همچنین در صورت تجویز پزشک، می توانید برای کاهش فشار چشم از اشک های مصنوعی استفاده نمایید.

اگر نکات فوق را رعایت نکنید ممکن است به صورت کامل بینایی خود را از دست بدهید و برای تمام عمر پشیمان شوید. بنابراین مراقبت هایی که ذکر شد را به صورت کامل انجام دهید.

اگر در زمینه پیوند قرنیه و نکات و مراقبت های لازم سوالی دارید می توانید آن را با دکتر سید مهدی نبی پور اشرفی متخصص و جراح چشم در انتهای همین مقاله بخش نظرات مطرح کنید و در سریعترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

 

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  ۰ دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *