دکترسید مهدی نبی پور اشرفی » جراحی زیبایی چشم » کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای چیست؟

کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای چیست؟

در نتیجه ی فرایند طبیعی پیرشدن ناشی از عوامل محیطی (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) و نوع شیوه ی زندگی ( مثلا سیگار کشیدن) ، پوست صورت با گذشت زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و باعث افتادگی نامطلوب پلک های پایینی و ایجاد برجستگی زیر چشم می شود. این تغییرات ناخواسته می تواند به طور قابل توجهی ظاهر فرد را تغییر دهد و ظاهری را ایجاد کند که دائماً خسته یا ناراضی به نظر می رسد.

کانتوپلاستی یا جراحی چشم گربه ای چیست؟

کانتوپلاستی نوعی روش زیبایی بسیار ساده است که شامل نوعی جراحی سرپایی با حداقل تهاجم برای برداشتن قسمت خارجی پلک ها است. این درمان زمانی انجام می شود که پلک پایین به سمت پایین متمایل می شود ، این فرایند مربوط به فرایند پیری است که باعث می شود پلک پایین به تدریج سفتی خود را از دست بدهد.
کانتوپلاستی یک عمل جراحی برای بازسازی کانتوس خارجی (گوشه ی خارجی که دو لبه ی پلک به هم می رسند) چشم است. این روش با بی حسی موضعی یا آرام بخش داخل وریدی انجام می شود.

انواع کانتوپلاستی چیست؟

اپیکانتوپلاستی

جراحی اپیکانتوپلاستی برای برداشتن چین اپیکانتال که به آن “چین مغولی” نیز گفته می شود و بزرگ شدن گوشه داخلی چشم انجام می شود. چین خوردگی اپیکانتال قسمتی از پوست پلک است که گوشه داخلی چشم را مسدود کرده و با ایجاد حالت خواب آلود زیبایی چشم را مختل می کند.
کانتوپلاستی خارجی: کانتوپلاستی خارجی برای تغییر شکل اپیکانتوس (لبه ی پلک)خارجی توسط برش بر پوست روی کانتوس خارجی انجام می شود. انجام این جراحی باعث افزایش نمای سفیدی چشم می شود و باعث می شود چشم طولانی تر و بازتر به نظر برسد.

روش کانتوپلاستی

این نوع از جراحی نوعی جراحی ترمیمی است که ماهیچه ها یا رباط های گوشه های چشمی را مستحکم می کند. کانتوپلاستی به طور کلی شکل چشم را تغییر می دهد. از طرف دیگر ، کانتوپکسی یک جراحی کمتر تهاجمی است که اغلب با عمل جراحی کانتوپلاستی اشتباه گرفته می شود ، اما شکل چشم را تغییر نمی دهد.

روش جراحی کانتوپلاستی بین بیماران متفاوت است ، اما هدف کلی این است که تاندون پلکی را بریده و سپس به جایی محکم نگه داشت. برای دسترسی به این تاندون ، یک برش معمولاً در گوشه بیرونی پلک ایجاد می شود. و به منظور حمایت از پلک به موقعیت جدید خود کشیده و متصل می شود. یک جراح چشم مجرب برای ایجاد برش در چین طبیعی پلکی باید با احتیاط عمل کند تا جای زخم بعد از عمل به حداقل برسد. اگر بیمار فقط دچار افتادگی خفیف باشد ، ممکن است انجام یک روش کانتوپکسی کمتر تهاجمی برایش درخواست شود. هر دو روش جراحی معمولا بین 1-2 ساعت طول می کشند. معمولاً از یک سپر برای پوشاندن و محافظت از چشم ها استفاده می شود.

درد ، کبودی و تورم پس از جراحی شایع است ، اما باید بعد از 10 روز کاهش یابد. در برخی موارد ، افراد ممکن است متوجه تغییراتی در بینایی خود شوند ، اما عارضه ای موقتی است و بینایی طبیعی بدون مداخله پزشکی باز می گردد. توصیه می شود بیماران پس از جراحی تا حدامکان چشم ها را خسته نکنند ، مانند اجتناب از خیره شدن طولانی مدت به گوشی همراه ، مطالعه یا تماشای تلویزیون.
مصرف لنزهای تماسی تا چند هفته پس از جراحی ممنوع است. بهبودی کامل برای جراحی کانتوپلاستی به طور معمول بین 2 تا 4 هفته است.

کانتوپلاستی بدون جراحی

در حال حاضر گزینه های بیشتری برای لیفت پلک به غیر از روش جراحی وجود دارد. لیفت پلک به روش غیر جراحی ممکن است به شکل تزریق باشد ، مانند تزریق بوتاکس و فیلرهای پوستی.

انواع لیفت پلک بدون جراحی

پرکننده های پوستی

پرکننده های پوستی تزریقی از محلول های نرم کننده پوست برای پر کردن چین و چروک استفاده می کنند. این روش درمانی می تواند در عرض چند دقیقه انجام شود. ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند قرمزی بروز کند و در آینده برای حفظ نتایج بهتر به تزریق های اضافی نیاز خواهید داشت.

بوتاکس

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) نوعی تعدیل کننده ی عصبی است که با شل کردن عضلات تحتانی خطوط و چین و چروک های ظریف پوستی را صاف می کند.
نتایج بوتاکس نسبت به فیلرهای پوستی نسبتاً سریع تر است. با این حال ، برای حفظ نتایج خود ، باید هر 4 تا 6 ماه یکبار تزریق انجام دهید. عوارض جانبی بوتاکس ممکن است شامل سردرد ، بی حسی و اختلال در بلع باشد.

پلاسمای غنی از پلاکت ( PRP ) : نوع دیگری از تزریق مواد آرایشی است که به جوان سازی بافت های پوست کمک می کند.
PRP اغلب در ترکیب با میکرونیدلینگ ، لیزر درمانی ، بوتاکس و پرکننده های پوستی استفاده می شود.


درمانهای فرکانس رادیویی Ultherapy و ThermiTight روش های دیگری هستند که به تحریک تولید کلاژن کمک می کنند و باعث کاهش چین و چروک پوستی می شوند.
لیزر درمانی: لیزر درمانی که به عنوان لیزر مجدد پوست نیز شناخته می شود ، چین و چروک ها را با لیزرهای فرسوده درمان می کند تا لایه های فوقانی پوست را از بین ببرد. در این روش سلول های جدید و صاف پوست به جای سلول های قدیمی دوباره رشد می کنند.

لیفت چشم توسط نخ

لیفت چشم با نخ یکی از روش های بدون جراحی است که باعث بالا کشیدن گوشه چشم می شود. به این روش اصطلاحا چشم گربه ای هم گفته می شود که در کمتر از 1 ساعت انجام می شود. در روش لیفت با کمک نخ به صورت سرپایی و بعد از بی حسی موضعی سوزن های نازکی وارد پوست شده و به بالا کشیده می شود که باعث رفع چین و چروک ها می شود.

برچسب ها: چشم
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *